کایروپراکتیک

 خانه / کایروپراکتیک
کایروپراکتیک یا کایروپرکتیک (به انگلیسی: Chiropractic) لغتی لاتین به معنای درمان با دست میباشد. این علم رسمأ در سال 1895 بوسیله شخصی بنام دانیل دیوید پالمر یک طبیب سنتی و محققی خود آموخته در علم وفلسفه سلامت بعد از درمان شخصی بنام هاروی از طریق تنظیم و تطبیق ستون فقرات شنوائی ویرا به او باز گردانند.
از آن روز به بعد اولین پایه های علم نوین کایروپراکتیک بنا نهاده شد و امروزه بیش از 65 کشور در جهان از آموزشهای این علم وهنر بهره مند میباشند.
البته تنظیم و تطبیق مفاصل و استفاده آن در علم پزشکی به چندین هزار سال پیش باز می‌گردد.
بقراط پدر علم طب با انجام دادن مانورهایی روی ستون فقرات و مفاصل به درمان خیلی از بیماریها می‌پرداخته‌است و پس از او جالینوس پزشک برجسته،و پزشکان بزرگ ایرانی ذکریای رازی(865م-925م) ، ابو علی سینا ( 980 م-1037م)، علی مجوسی عباسی (930م-994م)، اسماعیل جرجانی(1042م-1136م) و... نیز از این روشهابصورت گسترده استفاده نموده اند.
امروزه تنها در آمریکا هر سال بیش از ۲۰۰ میلیون ویزیت کایروپرکتیک انجام می‌شود. کایروپراکتیک را می بایستی طب فیزیکی واقعی نامید. اولین و تنها روش درمانی میباشد که پزشک کایروپراکتر بدون استفاده از دارو و یا جراحی بااستفاده از تمامی یافته های پزشکی مدرن و این باور که عصاره زندگی - که در کایروپراکتیک آنرا(INNATE INTELLIGENCE) نیروی هوشمند حیات آفرین می نامیم - همیشه از "بالا (خالق) به پائین(مخلوق)" و از "درون به بیرون" در حال جریان است، به دلایل متفاوت و فراوان بر اثر استرس های وارده فیزیکی (جاذبه زمین وغیره)، شیمیائی (آلودهگیهای محیط زیست وغیره) و یا روحی روانی، باعث صدمات بروی بافت های فرسوده میشود. همچنین فشار بروی شبکه وسیع عصبهای محیطی (Lower Motor Neuron) و عصبهای آوران و وابران (Affarent and Effarent) در مرز ورود و خروج از کانال نخاعی نیز بدلیل حرکتهای غیر طبیعی ایجاد شده در مهره های ستون فقرات (subluxation) دچار اختلالهای حرکتی اطلاعات میشوند که بر اساس فلسفه کایروپراکتیک باعث تضعیف حداقل قدرت دفاعی بعضی یا همه سیستمهای يازده گانه تخصصی بدن میشود و در نتیجه باعث بیماری میشود. با استفاده از علم وهنر تنظیم و تطبیق مفاصل به خصوص مهره های ستون فقرات و استخوانهای جمجمه( فقط عده کمی قادر به انجام تکنیکهای تنظیم جمجمه میباشند) (Cranial Therapy) این فشارهای وارده به روی سیستمهای تخصصی بدن را بر داشته و به بدن اجازه ترمیم و باز سازی تمام بافتهای کهنه و صدمه دیده را بوسیله نیروی هوشمند حیات آفرین میدهد.
پیش فرض در کایروپراکتیک در موردبیماری های اکتسابی اختلال درجریان حرکتی نیروی هوشمند حیات آفرین میباشد و در درمان فقط احتیاج به آزاد سازی هرگونه اختلال در مسیر حرکتی این نیروی هوشمند حیات آفرین که در همه جای بدن و همیشه حضوری فعال و آگاه بر روی تمامی فعالیتهای درون و بیرون سلولی دارد میباشد.
البته در بیماری های ژنیتیکی، ارثی و یا صدمات شدید فیزیکی، شیمیائی و یا روانی این پیش فرض متفاوت میباشد و شخص بیمار میبایستی از طرق دیگر نیز برای درمان و یا بهبودی بهره به گیرد.علم و هنر كايروپراكتيك از آغاز تولدش در آيوآ و تاسيس اولين كالج كايروپراكتيك در 1897 در حال تكامل ميباشد. نه تنها شيوه درماني آن بلكه فلسفه درماني ان نيز در حال تحول بوده و همچنان در حال تعغير به سوي داده هاي علمي حركت و سعي در انجام تحقيقات بر اساس تكنيكهاي مدرن علمي امروز براي اثبات شيوه درماني خود دارد. کایروپراکتیک از حدود بیش از سی سال پیش (دهه 60 خورشیدی)بشکل غیر رسمی در ایران فعال شد و در دوازده سال اخیر (1382) بطور رسمی و قانونی در ایران رواج یافت.
در حال حاضر حدود یکصد مجوز از وزارت بهداشت و نظام پزشکی به پزشکان کایروپراکتر برای فعالیت در ایران داده شده که تقریبأ نیمی از آنها بدلایل شخصی یا طبابت نمیکنند ویا خارج از کشور میباشند. برخی بر این باورند که عده زیادی از پزشکان که عمومأ متخصصان مغز واعصاب، جراحان ستون فقرات، ارتوپد ها، طب فیزیکی و فیزیوتراپیست ها بدلایل صنفی و بعضأاقتصادی حملات نا موجه و غیر علمی به این حرفه می نمایند.
تخمین زده می شود بیش از 90٪ از افراد جامعه ایران هیچ اطلاعاتی راجع به این شاخه از علم پزشکی ندارند و اکثر اطلاعاتی که دریافت می کنند نا صحیح می باشد.
این افراد مثال می زنند که تعدادی از مقالات وعقاید راجع به کایروپراکتیک در اینترنت نوشته پزشکان متخصص طب فیزیکی و یا اورتوپدی میباشد حتی بعضی عکس پزشک دیگری را که در حال تنظیم ستون فقرات میباشد در صفحه اول وب سایت خود گذاشته و سعی در القا اینکه اوست که روی بیمار کار می کند. این افراد معتقدند تعدادی از پزشکان و فیزیوتراپیست ها با کپی برداری از بعضی تکنیک های کایروپراکتیک خود را کایروپراکتر ویا کایروپراکتر تجربی به عموم معرفی می نمایند که این نه تنها صحت ندارد بلکه بسیار خطرناک و احتمال صدمات دائمی ویا مرگ را میتواند بدنبال داشته باشد.
برای اطمینان خاطر که پزشک معالج شما یک کایروپراکتر دارای مجوز قانونی می باشد به سایت انجمن کایروپراکتیک ایران در اینترنت مراجعه(www.irca.ir) واسم تمام پزشکان کایروپراکتر در ایران را رویت فرمائید.
پزشک کایروپرکتیک در درمان امراض و ناهنجاریها از ابزار هائی ماند نرمشهای کششی و حرکتی مخصوص،وسایل کمکی(کمر بندهای طبی و غیره)، تغذیه صحیح و راهنمائیهائی ارگونومیک که در زندگی هر فرد می‌تواند متفاوت باشد استفاده می‌کند. که این در سرعت بخشیدن و ماندگارتر کردن بهبودی بیمار تأثیر بسزائی دارد. در کایروپرکتیک هیچ عمل جراحی صورت نمی‌گیرد و هیچ داروئی تجویز نمی‌شود.
مریضی که نیاز به دارو یا عمل جراحی داشته باشد به متخصص ارجاع داده میشود.

ارتباط با ما

خیابان  آیت الله کاشانی -  خیابان اباذر - نرسیده به اتوبان حکیم  - جنب فست فود کریم ورحیم -  ساختمان آریا - طبقه ی ۵ - واحد ۵۰۴  - مطب  دکتر برنجی

درباره ما

ارائه دهنده خدمات طب کار

بررسی و تجزیه تحلیل حوادث ناشی از کار و بیماریهای حرفه ای 

ارائه دهنده خدمات مطبی شامل بیماری های عضلانی ، اسکلتی و تنفسی